آمار امیدوارکننده پرسپولیس در دوحه
به منبع خبرنگار هادیش و به گفته از نود: شروع طوفانی الدحیل که البته با غفلت پرسپولیسی‌ها همراه شد و به ثمررسیدن دو گل در ۱۵ دقیقه ابتدایی گیم خبر از یک شب بسیار سخت برای یحیی گل‌محمدی و شاگردانش می‌داد. به نظر می‌رسید که یک نتیجه فاجعه‌بار برای فوتبال ایران در راه باشد. این اتفاق اما نیفتاد و پرسپولیس توانست با نمایشی خوب، شرایط گیم برگرداند. پیش‌بینی‌ها از باخت پرگل پرسپولیس به جبران نتیجه از سوی این تیم تغییر کرد. در نهایت اما هیچ کتله از این دو اتفاق نیفتاد. بعضی از شباسمه‌های قطری مانند الوطن دلیل تغییر شرایط گیم را احترام بیش از حد الدحیل به پرسپولیس دانسته و از نماینده ایران به عنوان یک تیم کاملا معمولی اسم بردند. آنها پایان گیم با ۲ گل را نتیجه مهربانی و مراعات نماینده قطر می‌دانستند. این در حالی است که گیمکنان این تیم از فشار زیاد گیم روی و سختی‌های نیمه دوم مقابل پرسپولیس صحبت کرده‌اند.

 

ادتمایلسون زننده گل دوم الدحیل در مورد نحوه گیم پرسپولیس در نیمه دوم گفت: «حریف در نیمه دوم فشار زیادی روی دروازه ما آورد. این فشار برای ما خوب نیست چرا که هدف ما همیشه ارائه گیم مالکانه است. در مجموع این یک پیشبی مهم برای ما بود و سه امتیاز حساس را کسب کردیم.» علی عفیف هم گفت: «گیم بسیار سخت و نفس گیری داشتیم اما به خاطر ۲ گل نیمه اول توانستیم برنده گیم شویم. نیمه دوم افت کردیم اما با این حال توانستیم برنده از میدان خارج شویم.»

علاوه بر ممالکه‌های گیمکنان الدحیل نگاهی به آمار گیم هم نشان از تفاضل قاطعانه پرسپولیس دارد. شاید این طور به نظر برسد که بخشی از این تفاضل به دلیل این بود که الدحیل دو گل جلوتر بوده و نیازی به اتک و فشار بیشتر را احساس نمی‌کرد اما تیم‌های قدرتمند شرق نشان‌داده‌اند که با ۲ گل تفاضل به دفاع نمی‌روند و فرصت فشار سنگین به حریف‌شان نمی‌دهند. همانطور که الدحیل در نیمه دوم هم دنبال ضد حملات بود اما توانست نشد هولناکی ایجاد کند.

پرسپولیس که با دو گل دقایق ابتدایی غافلگیر شده بود در نیمه اول عملکرد چندان خوبی نداشت. با وجود گل زودهنگام الدحیل ۲۶ درصد گیم در یک سوم دفاعی حریف و ۱۸ درصد در یک سوم دفاعی پرسپولیس بود و شاگردان یحیی ۵۹ درصد مالکیت توپ داشتند. در نیمه دوم اما این آمار پیشرفت چشمگیری داشت. آنها نفوذ تقریبا ۳۵ درصدی به یک سوم حریف داشتند و الدحیل فقط حدود ۱۲ درصد گیم توانست نزدیک دروازه حاضر شود. مالکیت توپ هم تا آمار غافلگیر کننده ۶۸ به ۳۲ به نفع شاگردان یحیی پیشرفت کرد. شاید این مالکیت توپ و این عملکرد در ۱۰-۱۵ دقیقه پایانی عادی باشد اما پرسپولیس یک نیمه کامل، حدود هفتاد درصد مالکیت داشت.

نیمه اول پرسپولیس فقط سه شوت زد که یکی داخل چارچوب بود. در نیمه دوم ۷ شوت و دو شوت داخل چارچوب ثبت شد. از این تعداد شوت‌ها هم در نیمه اول دو شوت از داخل محوطه جریمه بود ودر نیمه دوم ۴ شوت که نشان از پیشروی توانست در زمین حریف می‌دهد. الدحیل در نیمه اول سه شوت از داخل محوطه جریمه و یک شوت از خارج محوطه زد که در نیمه دوم فقط سه شوت خارج از محوطه داشتند و برخلاف پرسپولیس نتوانستند به محوطه جریمه حریف نفوذ کنند. همه چیز از تفاضل قاطعانه پرسپولیس در نیمه دوم آن هم مقابل تیم قدرتمند الدحیل حکایت دارد. آماری که اگرچه در نهایت به باخت منجر شد اما بسیار امیدوارکننده است که پرسپولیس یحیی تحت فشار زیاد هم می‌تواند براساس فلسفه فوتبالی‌اش گیم کرده و شاید با فوتبال هجومی و مالکانه، بتواند در گیم‌های آینده این نتیجه را جبران کند.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *