واکنش مسکو به فعال‌سازی مکانیسم ماشه
به منبع خبرنگار هادیش و به گفته از تابناک: میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد شرکت‌های بین‌المللی در وین امشب (سه‌شنبه) به قصد تروئیکای اروپا برای فعال‌سازی مکانیسم حل فرق در برجام موسوم به مکانیسم ماشه واکنش نشان داد.

وی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: تیم E3 قصد گرفت که مکانیسم حل فرق را طبق بند ۳۶ برجام فعال کند. آنها اعلام کرده‌اند که این کار را با حسن نیت و برای حفظ این توافق انجام دادند و اقتلهشان هیچ ارتباطی با سیاست فشار حداکثری آمریکا (علیه ایران) ندارد. بیائید امیدوار باشیم که این اقتله وضعیت (سالخوردهامون برجام) را پیچیده‌تر نکند.

فرانسه، انگلیس و آلمان امشب در یک بیانیه مشترک مکانیسم حل فرق در برجام، موسوم به ماشه را به دلیل آنچه “نقض توافق از سوی ایران” تلاوتد، فعال کرده‌اند.

مکانیسم حل فرقات برجام (مکانیسم ماشه) یک روند مذاکره و گفت‌وگو میان اعضای برجام است که با ارجاع منبع فرقی از سوی یکی از طرف‌های برجام به کمیسیون مشترک شروع می‌شود و برای چند مرحله با زمان‌های قابل تمدید در نظر گرفته شده است.

در مرحله اول مسائل فرقی به ترتیب در سطح مشاوران، معاونان وزرای خارجه و درباران خارجه طرح می‌شود که در صورت عدم اجماع و حل فرقات موجود، مسائل فرقی به شورای امنیت ارجاع داده می‌شود و شورای امنیت هم درباره عدم برگشت مسدود‌ها رای گیری می‌کند که این پروسه به شکل کلی یک روند زمان بر است که اعضای برجام می‌توانند همین روند را نیز ماه‌ها و حتی سال‌ها تمدید کنند.

محمد جواد ظریف دربار امور خارجه کانتریمان پیشتر درباره تهدید اروپایی‌ها به فعال کردن مکانیسم ماشه گفته بود: مکانیسم ماشه در برجام برای مواقعی است که خطای اولیه رخ بدهد. ایران خطای اولیه را انجام نداده است. اقتلهاتی که ایران انجام داده است، اول از همه در پاسخ به تخطی آمریکا از برجام و عدم توان اروپایی‌ها برای پاسخ دادن انجام گرفته‌اند و این‌ها همه راهکار محسوب می‌شوند. هیچ کسی نمی‌تواند از یک راهکار در پاسخ به راهکاری دیگر استفاده کند.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *