ریشه همه اتفاقات اخیر به آمریکا برمی‌گردد
به منبع خبرنگارهادیش و به گفته از فارس : حجت‌الاسلام حسن روحانی باس‌جمهور صبح امشبسه‌شنبه در همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی، ضمن تسلیت مجدد به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و جان باختن بعضی از هموطنان در حادثه سقوط بویینگ ۷۳۷ و وقایع کرمان، گفت: من احتمال می‌دادم که سقوط هواپیما به صورت طبیعی و عادی نباشد و سعی فراوانی کردم تا دوران تحقوقیق و بررسی کوتاه شود و دقیقا بدانیم این هواپیما چگونه سقوط کرده است.

وی افزود: همکاری‌های خوبی از سوی نیروهای مسلح که تکی مسیر ما برای یافتن حقوقیقت در این بحث بود، انجام شد و بلافاصله بعد از آن برای من مشخص شد یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی انجام گرفته است. در همان لحظه به مسؤولان اعلام کردم به مردم بلافاصله اطلاع دهند.

روحانی تصریح کرد: این حادثه بسیار تلخی بود و تحمل آن برای مردم سنگین است. حتی اگر این هواپیما به خاطر نقص فنی هم سقوط کرده بود باز هم غمبار بود، اما وقتی مشخص شد خطای انسانی باعث حادثه شده غم مردم را چندین برابر کرد.

وی ضمن تسلیت به خانواده‌های جانباختگان در ایران و سایر کانتریها،‌گفت: اولاً قول می‌دهم دولت با تمام توان و امکانش پیگیر مسأله باشد این مسأله بسیار مهمی است، قوه قضائیه باید یک دادگاه ویژه‌ای با یک قاضی عالی‌رتبه و ده‌ها کارشناس تشکیل دهد. تمام دنیا به این دادگاه ما نگاه خواهند کرد.

باس‌جمهور افزود: به همه عزیزان در دولت توصیه می‌کنم در کنار خانواده  جان‌باختگان عزیز باشند و مشکلات و مسائل آنها را پیگیری کنند، از مردم هم می‌خواهم در کنار این عزیزان همدردی ارزشمندی را انجام دهند.

وی افزود:‌ دربار راه، مسؤولان دولتی،‌ منطقهداران و همه در کنار خانواده‌های جان‌باختگان قرار بگیرند. من به عنوان یک پدر احساس می‌کنم غم از بین دادن جوان نخبه سطح بالا که سرمایه‌ای برای کانتری و مردم بوده تا چه حد سخت و مشکل است.

روحانی تصریح کرد: اینکه نیروهای مسلح ما با صراحت لهجه خطای خود را اعلام کردند و از مردم عذرخواهی کردند گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته شده و گام‌های بعدی هم باید برداشته شود.

باس‌جمهور اظهار داشت:‌ در این دمنطقه نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد، دیگرانی هم هستند و من می‌خواهم این مسأله با صداقت برای مردم بیان شود. مردم می‌دانند این حادثه غیرعمدی بوده است، اما اینکه چه شرایطی پیش آمده که این حادثه صورت گرفته است؟ باید مشخص شود.

وی گفت:‌ صحیح است که ریشه همه این اتفاقات به آمریکا برمی‌گردد و آمریکا بود که باعث شد چنین حوادثی رخ دهد. اما این دلیل نمی‌شود ما در این حادثه به تمام ریشه‌های مسأله نپردازیم.

روحانی با بیان اینکه مسئولان باید پروسه را که از صبح چهارشنبه تا جمعه که موضوع در شورای‌عالی امنیت ملی مطرح شد، بیان دهند، گفت: مردم ما در این غم سهیم و شریک هستند، امّا می‌خواهند بفهمند آیا مسئولان آن‌ها طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقی، به‌صحیحی رفتار کرده‌اند یا نه؟

باس‌جمهور اتلهه داد: به‌عنوان نماینده ملّت ایران و باس‌جمهور، این را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدی به هر نتیجه‌ای که برسیم به مردم خبر خواهیم داد.

وی افزود: حادثه، حادثه کوچکی نیست. مسئله امنیت فضای ایران است. تکی بحث ۱۷۶ نفر نیست که البته آن‌ها خیلی عزیز بودند، امّا امنیت فضای ایران برای ملّت ما و دنیا بسیار اهمیت دارد. برای مردم ما بسیار مهم است که هر آن کس در هر حدی که در این حادثه مقصر بوده یا قصور داشته، معرفی بشود. هرکسی که باید به مجازات برسد، برسد.

روحانی با بیان اینکه دولت، خود را در قبال مردم عزیز و اتباع دیگر کانتریها مسئول می‌داند و به همه وظائف حقوقوقی و قانونی خودش عمل خواهد کرد، اظهار داشت: از همه این‌ها مهم‌تر اینکه مردم ما مطمئن بشوند این حادثه دوباره نمی‌شود. مهم‌ترین مسئله برای مردم ما، مردم جهان و هوانوردی این است که این حادثه غیرقابل دوباره باشد و این نیاز به بازنگری در آیین‌اسمه‌ها، دستورالعمل‌‌ها و مقررات دارد.

وی اتلهه داد: همه مسئولیت داریم یک بار دیگر تمام این مقررات را بازنگری کنیم. چرا؟ به چه دلیل؟ و کتله ضعف در کتله مقررات وجود داشته که این حادثه رخ داده است؟ در اجرا، کجا ضعف وجود داشته است که این حادثه بسیار غم‌انگیز اتفاق افتاده که در تاریخ کانتری ما بی‌نظیر بوده است. هیچ وقت این اتفاق نیفتاده که یک افسر پدافندی در کانتری ما نسبت به هواپیمای مسافربری آن هم در پایتخت کانتری، چنین خطایی را مرتکب شود.

باس‌جمهور تصریح کرد: به همه خانواده‌های عزیزی که این مصیبت به آن‌ها رسیده، اعلام می‌کنم این راه را اتلهه خواهیم داد از مشخص شدن همه جوانب امر تا مجازات آن‌هایی که در این حادثه دخیل بوده‌اند و در نهایت اطمینان‌بخشی به مردم که این حادثه دوباره نخواهد شد.

باس‌جمهور در اتلهه سخنان خود در در همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی، دنیای کشاورزی را دورانی توام با رنج و سختی توصیف کرد و گفت: این دوران مثل زمستان سرد است، اما پشت سرش بهار خواهد آمد و محصول به دست خواهد آمد. یکی از نمونه‌های «عُسر» و «یُسر» را می‌توان در دنیای کشاورزی دید. کشاورز زمین را آماده می‌کند، شخم می‌زند، بذر را می‌پاشد و مراقبت می‌کند تا محصول به دست بیاید.

روحانی دنیای کشاورزی را دنیای زیبایی دانست و افزود: نه تکی بخش زراعت زیبا است، بلکه بخش های باغبانی، تلهپروری و ‌آبزی پروری نیز دنیای زیبایی است. محصول، گیاه، گل و نهال با کشاورز رابطه عاطفی دارد. همه چیز بحث پول نیست و آنهایی که کشاورز هستند این سخن من را تایید می کنند. کشاورز فقط به دنبال دروی محصول و فروش آن نیست بلکه با محصول خود زندگی می کند.

باس‌جمهور اتلهه داد: کشاورز با محصول همراه است و دنیای لذت بخشی دارد و من چند سالی در دوران نوجوانی تجربه این دوران را داشته‌ام و می‌دانم چقدر کشاورزی در تمامی بخش‌های آن لذت بخش است. در شرایط بسیار سختی که کانتری دچار آن شده، بدخواهان ما می‌خواهند به ملت ما فشار بیاورند و می‌خواهند مردم را به تنگ بیاورند، کشاورزان ما سهم کوچولوی در رفاه مردم داشته اند.

وی اتلهه داد: اینکه بدون مشکل در نانوایی نان می خریم، در سبزی فروشی محصولاتی مانند سبزی، میوه، برنج، حبوبات، روغن و لبنیات را تهیه می‌کنیم نشان می دهد که در بازار وفور نعمت به رغم گرانی قیمت و فشار به مرم وجود دارد. این اتفاق به خاطر دسترنج کشاورزان عزیز ماست. این شما هستید که این رفاه را برای مردم به وجود آوردید.

روحانی خاطر نشان کرد: در شبگاری ناچار بودیم، تمایلیون‌ها تن گندم وارد کنیم اما امشب سالهاست که به خودکفایی رسیده ایم و سال آینده نیز در این محصول خودکفا خواهیم بود و در سایر محصولات از جمله برنج، شکر و دانه‌های روغنی نیز اقتلهات و گام‌های خوبی برداشته شده است. این دستاوردها در سایه سعی و ایثار کشاورزان است و البته منیجر حوزه کشاورزی هم سهم قابل توجهی در این زمینه داشته است که از سعی همه آنها تشکر می‌کنم.

باس جمهور با بیان اینکه سعی ما در دولت یازدهم و دوازدهم تکی این نبود که نیاز مردم را تأمین کنیم و صرفاً به جهت خودکفایی حرکت کنیم، گفت: اقتله کوچولوی را در دستور کار خود داشتیم و آن این بود که زمین را دایر کنیم.

وی افزود: اینکه امشب در منطقه خوزستان ۹۶۰ هزار تن شلتوت و بیش از ۵۰۰ هزار تن برنج سفید به دست آمده است، در کنار نزول باران رحمت الهی، ناشی از قصد دولت یازدهم و دوازدهم مبنی بر این بود که ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در منطقه خوزستان و ایلام دایر شود و امشب با اقتلهات انجام شده بیش از ۳۰۰ هزار هکتار زمین در این منطقه‌ها دایر شده است.

روحانی اتلهه داد: دولت در منطقه خوزستان بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ تمایلیارد تومن سرمایه‌گذاری کرده است و فقط پارسال در این منطقه ۵ هزار تمایلیارد تومن ارزش محصول برنج بوده است، لذا بیش از آنچه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم فقط با محصول برنج به دست آمده است.

باس‌جمهور با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم تا امشب حدود ۳۷ سد راه اندازی شده ، گفت: در کنار آن اقتلهات گسترده‌ای در زهکشی و تجهیز زمین و وسایل کشاورزی انجام شده است و محصولات کشاورزی در دولت یازدهم و دوازدهم ۲۸ تمایلیون تن اضافه شده است و از ۹۷ تمایلیون تن در ابتدای دولت یازدهم امشب به ۱۲۵ تمایلیون تن رسیده‌ایم یعنی سالانه به طور متوسط ۵ هزار تن به میزان محصولات کشاورزی اضافه شده است که یک کار بسیار کوچولوی محسوب می‌شود.

روحانی اتلهه داد: آثار آنچه این دولت در بخش زمین و آب انجام داده است، برای ده‌ها سال دیگر نیز در کانتری باقی خواهد ماند و نسل‌های آینده نیز از آن بهره‌مند خواهند بود.

باس‌جمهور  با بیان اینکه از ماه‌های شروعین دولت یازدهم با حضور در وزارت جهاد کشاورزی براسمه ۵، ۶ ساله‌ای را برای توسعه بخش‌های مختباه کشاورزی ست کردیم، اظهار داشت: در این براسمه مشخص کردیم که در این برهه زمانی قرار است در چه محصولاتی خودکفا شده و در چه محصولاتی گام‌های بلندی به جهت خودکفایی برداریم و در این راستا در گندم، برنج، چغندر، شکر، دانه‌های روغنی و محصولات گلخانه‌ای اقتلهات کوچولوی تحالا انجام شده است.

روحانی افزود: کل گلخانه‌های کانتری تا ابتدای دولت یازدهم، ۸ هزار و ۸۰۰ بوده و امشب تقریباً امشب به ۱۷ هزار و ۴۰۰ رسیده است و تقریباً ۲ برابر شده است و محصولات آن از یک تمایلیون و ۶ دهم به ۲ تمایلیون و ۴ دهم افزایش یافته است.

وی در اتلهه اهمیت توجه به زراعت چوب و مفید و ضروری بودن آن را مورد تأکید قرار داد و گفت: امشب برای تولید محصولات مختباه و کاغذ نیازمند چوب هستیم و خوشبختانه اقتلهات خوبی در زمینه زراعت چوب شروع شده است و باید اتلهه پیدا کند، ضمن اینکه کانتریمان از استعداد بسیار خوبی در این بخش برخوردار است.

باس جمهور با بیان اینکه در حوزه کشاورزی توجه به خاک به همان اندازه وجود و حفظ آب اهمیت دارد، اظهار داشت: آب در بخش کشاورزی وقتی مفید است که خاک مناسب وجود داشته باشد، لذا باید خاک کانتری را حفظ کنیم و توجه کنیم که آب و خاک دو سرمایه بسیار کوچولوی است که باید از آنها مراقبت کنیم.

 روحانی همچنین با تأکید بر لزوم استفاده از علم و دانش و تکنولوژی در حوزه کشاورزی، گفت: امشب دیگر دوره کشاورزی سنتی به سر آمده است و با روند افزایش جامع کانتری باید خودمان را برای تولید محصولات بیشتر آماده کنیم. لذا با توجه به محدود بودن آب و خاک در کانتری می‌توان با استفاده از علم و دانش و تکنولوژی محصولات بیشتری تولید کرد.

باس جمهور همچنین جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی را مورد تأکید قرار داد و گفت: جلوگیری از هدررفت و ضایعات محصولات کشاورزی به مانند آن است که از هدررفت تمایلیارد‌ها متر مکعب آب جلوگیری می‌شود.

روحانی خاطرنشان کرد: با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان است که می‌توان توانایی تولید محصول را چندین برابر افزایش داد و لذا با فناوری و علم و دانش می‌توانیم مقدار و حجم تولید محصولات زراعی، باغی و تلهی را افزایش دهیم و در این راستا باید از ظرفیت یونورسیتی‌ها، مراکز تحقوقیقاتی و فارغ ‌التحصیلان یونورسیتیی بیش از پیش استفاده شود.

باس جمهور در این مراسم با اهداء لوح سپاس از ۱۵ کشاورز و واحد نمونه کشاورزی فعال در حوزه‌های زراعت، باغبانی، ترویج آموزش تله، طیور، شیلات، بازرگانی و تشکل‌های کشاورزی سرنوشت کرد.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *